Nominees

1. BEST PRODUCER

  • DJ COUBLON - WASH
  • PHEELZ - ABULE SOWO WELL
  • MASTERKRAFT - FINALLY
  • SARZ - CODED TINZ
  • YOUNG JOHN - MAMA
  • SELEBOBO - NA GODE
  • COBHAMS ASUQUO - BOOSIT

2. NEW DISCOVERY PRODUCER

  • SESS THE PROBLEM KID - SOFTWORK
  • PLOOPS - EMERGENCY
  • KRIZBEATZ - PANA
  • XELA - SUPER WOMAN
  • KILLER TUNES - I CONOUR
  • PHILKEYZ - BAMILO
  • MOSA - FEMI
  • QASEBEATZ - OLOWO

3.BEST AFRO POP PRODUCER

  • SESS THE PROBLEM KID - CELEBRITY GIRLFRIEND
  • PLOOPS - EXCUSE MY FRENCH
  • DJ ALTIMS - OLUWA NI
  • REINHARD TEGA - KOLEWERK
  • E KELLY - OMO ALHAJI
  • PHILKEYS - KOFFI ANNAN
  • SELEBOBO - HOLA HOLA
  • TEE Y MIX - PARIBOTO
  • DEL B - PACKAGE

4. BEST AFRO BEAT PRODUCER 2015

  • DJ COUBLON - GOOD TIME
  • PLOOPS - EMERGENCY
  • PHILKEYZ - BAMILO
  • DON JAZZY - AFRICAN WAIST
  • DEL B - TURN UP
  • LEGENDURY BEATZ - YETUNDE
  • TMXO - NOBODY KNOW
  • OTEE BEATZ - THIS YEAR

5. BEST AFRO R&B PRODUCER

  • MYSTRO - TYPE OF WOMAN
  • SESS THE PROBLEM KID - TIME DIFFERENCE
  • REINHARD TEGA - YORUBA DEMON
  • OTEE BEATZ - TAKE ME AWAY
  • OKEY SOKAY - ONYEUWAOMA
  • XELA - SUPER WOMAN
  • MASTERKRAFT - MADE FOR YOU
  • MOSA - LET ME LOVE YOU
  • D’TUNES - ONE MORE TIME

6. BEST AFRO HIP-HOP PRODUCER

  • SESS THE PROBLEM KID - BAD BADDO BADDEST
  • SHIZZI - WHO YOU EPP
  • XBLAZE (ADE LAOYE) - WEREY O REMIX
  • THA SUSPECT - ACTOR AND BOSS
  • BEATS BY KARMA - SU MI
  • PHEELZ - CAUSE TROUBLE
  • COBHAMS ASUQUO - MEJI
  • DEL B - EZEGE
  • SARZ - ALASAMALEKUN

7. BEST AFRO HIGHLIFE PRODUCER

  • YOUNG D - MONEY
  • DJ COUBLON - FERRARI
  • SELEBOBO - WHERE
  • DON JAZZY - ADURA
  • J. PIZZLE - MAKE AM
  • KEZY KLEF - NKU
  • YOUNG JOHN - SEMILORE
  • MASTERKRAFT - JOMBO

8. BEST AFRO ROCK PRODUCER

  • JOHNNY DRILLE - WAIT FOR ME
  • ROTIMI KEYS - DELEIVERER
  • PHAT E - YES! YOU ARE THE LORD
  • COBHAMS ASUQUO - SURVIVE
  • QASEBEATZ - ALL OR NOTHING

9. BEST AFRO SOUL PRODUCER

  • JOHNNY DRILLE - MY BEAUTIFUL LOVE
  • MYSTRO - AWELE
  • VICTORIOUZ ICON - I REMEMBER
  • COBHAMS ASUQUO - ADUKE
  • TEE Y MIX - SUPER HUMAN, SUPER WOMAN
  • SIZZLE PRO - FUNMI LOWO MI
  • MOSA - FEMI
  • OSCAR HEMAN ACKAH - LOVE DON’T CARE

10. BEST AFRO DANCEHALL PRODUCER

  • PASSWORD - MONALISA
  • JEZ BLENDA - I LIKE THE WAY
  • SARZ - CODED TINZ
  • GOSPEL ON D BEAT - NO KISSING
  • SPELLZ - KEY TO THE CITY REMIX
  • PBANKS - WAIT
  • MICONBEATZ - SUMMER DANCE
  • LEGENDURY BEATZ - SOME MORE

11. BEST AFRO JAZZ PRODUCER

  • FEMI LEYE - AYO
  • WOLE ONI - IGWE
  • YEMI SAX - MY WOMAN, MY EVERYTHING
  • MIKE AREMU - VOW

12. BEST AFRO GOSPEL PRODUCER

  • ROTIMI KEYS - NANI GI (MAIRO)
  • SMJ(SAMMY GIVESON) - NA YOU BE GOD (TIM GODFERY)
  • WILSON JOEL - ONLY YOU REMIX (NIKKI LAOYE)
  • MAYO - WAY MAKER (SINACH)
  • NATHANIEL BASSEY - THIS GOD IS TOO GOOD
  • FLOROCKA - COVEANT KEEPER (FLOROCKA)
  • PHAT E - YES! YOU ARE THE LORD
  • FRANK EDWARDS - AGAM ENYE GI EKELE

13. BEST NEW DISCOVERY DJ

  • LEGIT DJ BUSFAS
  • DJ EXPREZIONI
  • DJ CLASSIC
  • DJ MORDU
  • DJ GAVPOP
  • DJ CHARLIESHEE

14. BEST DJ MALE

  • DJ NEPTUNE
  • DJ XCLUSIVE
  • DJ BIG N
  • DJ SPINNALL
  • DJ OBI
  • DJ JIMMY JATT
  • DJ DEBBY
  • DJ SHABSY
  • DJ KENTALKY

15. BEST DJ FEMALE

  • DJ NANA
  • DJ MYSTELLE
  • DJ CUPPY
  • DJ LAMBO
  • DJ SWITCH

16. BEST MIXING & MASTERING ENGINEER

  • FOSTER ZEENO – NEW ERA ALBUM (KISS DANIEL)
  • OLAITAN DADA - PRAY FOR ME (DAREY)
  • THA SUSPECT – AYAKATA (Ill BLISS & PHYNO)
  • SIMI - GOLD ALBUM (ADEKUNLE GOLD)
  • VTEK - KIDOGO (DIAMOND ft PSQUARE)
  • SUKASOUNDS – ELEKO
  • INDOMIX - EMERGENCY

17. BEST RADIO STATION

  • SOUNDCITY RADIO 98.5FM
  • COOL FM 96.9FM
  • URBAN RADIO 96.5FM
  • CLASSIC FM 97.3FM
  • TOP RADIO 90.9FM
  • RHYTHM FM 93.7FM
  • WAZOBIA FM 95.1FM
  • THE BEAT FM 99.9FM

18. BEST ENTERTAINMENT STATION AWARD (TERRESTRIAL)

  • STV
  • TVC
  • GALAXY
  • CHANNEL TV
  • NTA
  • AIT
  • WAZOBIA TV
  • ONTV

19. BEST ENTERTAINMENT STATION AWARD (CABLE)

  • HIPTV
  • SOUNDCITY TV
  • PULSE TV
  • RAVE TV
  • NEXUS TV
  • NIGEZIE TV
  • AFRO POP
  • TRACE NAIJA TV
  • EBONYLIFE TV

20. BEST ARTIST MANAGER

  • LOUIZA WILLIAMS - KISS DANIEL
  • ALEX OKEKE - OLAMIDE’S MANAGER & YBNL ARTISTES
  • SOSO SOBERENKO - KCEE, HARRYSONG & FIVESTAR MUSIC ARTISTES
  • UBI FRANKLIN - TEKNO, SELEBOBO
  • SUNDAY ARE - WIZKID
  • KAMAL ADEBOYE - DAVIDO

21. BEST MUSIC VIDEO DIRECTOR

  • UNLIMITED LA - EMERGENCY (DBANJ)
  • AJEFILM WORKS - JUMBO (KISS DANIEL)
  • ADASA COOKEY - ABULE SOWO (OLAMIDE)
  • FRIZZLE N BIZZLE FILMS- ONYEUWAOMA (NIKKY LAOYE & BANKY W)
  • CLARENCE PETERS - CELEBRITY GIRL FRIEND(REEKADO BANKS & FALZ)
  • SESAN -WHO YOU EPP

22. BEST LIVE BAND

  • SHARP BAND
  • EBONI BAND
  • SHUGA BAND
  • VEENTAGE BAND
  • ADRENALINE BAND
  • FAITH BAND

23. BEST OAP

  • ELVINA IBRU
  • FOLA FOLAYAN
  • DO2TUN
  • TOOLZ
  • YAW
  • VJ ADAMS
  • MOET ABEBE
  • TOSYN BUCKNOR
  • TOKE MAKINWA
  • OREKA GOODIES

24. BEST RECORD COMPANY (MARKETER)

  • AHBU VENTURES
  • OBAINO MUSIC
  • TJOE PRODUCTIONS
  • UBA PACIFIC MUSIC
  • PERSON ENTERTAINMENT

25. BEST RECORD LABEL

  • CHOCOLATE CITY
  • MAVIN RECORDS
  • G.WORLD ENTERTAINMENT
  • X3MUSIC
  • FIVESTAR MUSIC
  • STAR BOY
  • YBNL

26. BEST BLOG

  • LINDA IKEJI
  • OLORISUPER GAL
  • LAZYWRITA
  • BELLANAIJA
  • YNAIJA
  • THE BBBUZZ

27. BEST ONLINE MUSIC PLATFORM

  • TOOXCLUSIVE
  • 360NOBS
  • NOTJUSTOK
  • JAGUDA
  • NAIJALOADED
  • MUSIC PLUS
  • CLOUD 9

28. BEST SONG WRITER

  • KISS DANIEL - MAMA
  • MYSTRO - TYPE OF WOMAN
  • NIKKI LAOYE - ONLY YOU REMIX
  • FLOROCKA - THE IMPRESSION
  • Ill BLISS - AYAKATA
  • HARRYSONG -LOVE TOWN
  • COBHAMS ASUQUO -ADUKE

29. BEST CHOREOGRAPHER

  • KAFFY
  • ALIEN NATION DANCE CREW
  • LOVETTE
  • GGB DANCE CREW
  • NONSO ASOBE (DON FLEX)