'THE BEATZ AWARDSTM 2017 officially released her list of nominees to honour the creative brains behind the music industry.

The grand event is billed to take place at The Shell Hall, Muson center, Onikan, Lagos on December 16th 2017.

Here’s the full list of Nominees: :

    1. PRODUCER OF THE YEAR
    • SARZ - COME CLOSER - WIZKID
    • MASTERKRAFT - YAWA - TEKNO
    • DJ ALTIMS - DO LIKE THAT - KOREDE BELLO
    • COBHAMS ASUQUO - YOUR SMILE - T JAN
    • DELB -MAD OVER YOU -RUNTOWN

    2. BEST AFRO POP PRODUCER
    • SARZ - BE - TEKNO
    • MASTERKRAFT - YAWA -TEKNO
    • DJ ALTIMS - DO LIKE THAT - KOREDE BELLO
    • SPELLZ - ISKABA - WANDE COAL
    • TEKNO - IF - DAVIDO

    3. BEST AFRO BEAT PRODUCER
    • SARZ - GHETTO YOUTH - WIZKID
    • KIDDOMINANT - MAMA - MAYOKUN
    • SELEBOBO - RARA - TEKNO
    • DJ ALTIMS - SO NICE - D PRINCE
    • DJ COUBLON - YOLO YOLO - SEYI SHAY

    4. BEST AFRO R&B PRODUCER
    • DJ ALTIMS - NOT FORGOTTEN - IYANYA
    • COBHAMS ASUQUO - LOVE U BABY - BANKY W
    • PRAIZ - 69 -PRAIZ
    • MASTERKRAFT - BLESSING ME - BANKY W
    • SIZZLEPRO - MOUNTAIN - WAJE FT LIRA

    5. BEST AFRO HIP-HOP PRODUCER
    • SARZ - COME CLOSER - WIZKID FT DRAKE
    • JAYPIZZLE - SAY BABA - CDQ
    • YOUNGJONN - UPDATE - OLAMIDE
    • MASTERKRAFT - GEE BOYS - VECTOR FT CDQ
    • DJ ALTIMS - MAN ALREADY - POE

    6. BEST AFRO HIGHLIFE PRODUCER
    • DEL B - COMSA - DEL B FT HARRYSONG
    • SEYI KEYS - MY LIFE - ADEKUNLE GOLD
    • OLAITAN DADA - MARRY ME - EMMAOHMYGOD
    • DJ ALTIMS - LADIES AND GENTLEMAN - REEKADO BANKS
    • MYSTRO - FARGIN - TENI

    7. BEST AFRO ROCK PRODUCER
    • JOHNNY DRILLE - ROMEO AND JULIET - JOHNNY DRILLE
    • COLDFLAMES - CHEAP HAPPINESS - CLAY
    • MR. SHABZ - LET GOD BE TRUE - SNATCHA
    • CLIFF.M - LIFT THE NAME - EBEN

    8. BEST AFRO SOUL PRODUCER
    • COBHAMS ASUQUO - EMPTY - COBHAMS ASUQUO
    • OSCAR HEMAN- ACKAH - SMILE FOR ME - SIMI
    • YELLOWFELLA - IMA MI - SYLVIA CHARLES
    • GEORGE NATHANIEL - HEARTBEAT - RANTI
    • SIZZLEPRO - BOSE - ARAMIDE


    9. BEST AFRO DANCEHALL PRODUCER
    • DR AMIR - SAMANKWE - HARRYSONG
    • DJ ALTIMS - MOVE - REEKADO BANKS
    • KRIZBEAT - BOOTY LANUAGE - SKALES
    • TONY ROSS - BUBBLE UP - CYNTHIA MORGAN
    • ORBEAT - DANCE - TIMAYA FT RUDEBOY

    10. BEST AFRO JAZZ PRODUCER
    • COBHAMS ASUQUO - I NO SURE - OMAWUNMI
    • WOLE ONI - YOU AND I - ADEH GBOLAHAN
    • FLIPTYCE - BATTLE FOR PEACE - EKUT UBONG
    • PHILIP UZO - ILEKE - DEBBIE SOUL
    • YEMI SAX - IF - YEMI SAX

    11. BEST AFRO GOSPEL PRODUCER
    • SMJ - SO GOOD - TIM GODFERY
    • OLAITAN - THANK YOU LORD - PAT UWAJE- KING
    • MR T - AWESOME WONDER - SAMSONG FT FRANK EDWARD
    • K-SOLO - MAVERLOUS - MIKE ABDUL FT TOPE ALABI
    • NATHANIEL BASSEY & EMMANUEL UZOZIE – ONISE IYANU- NATHANIEL BASSEY

    12. BEST MIXING & MASTERING ENGINEER
    • SWAPS - KNACK AM - YEMI ALADE
    • OLAITAN DADA - CHARLIEE - YEMI ALADE
    • CAPTAIN E - COMSA - DEL B FT. HARRYSONG
    • EDWARD SUNDAY- SO GOOD- TIM GODFREY
    • MIXXMONSTA - IF - DAVIDO

    13. BEST MUSIC VIDEO DIRECTOR
    • UNLIMITED LA - GAGA SHUFFLE
    • CLARENCE PETER - HOLY HOLY
    • MEX - MARADONA
    • ADASA COOKEY - SAMANKWE
    • AJEFILMS - JOROMI

    14. BEST CHOREOGRAPHER
    • LOVETTE
    • KAFFY
    • DON FLEX
    • GGB DANCE CREW
    • ALIEN NATION

    15. BEST SONG WRITER
    • SIMI - SMILE FOR ME
    • TIMI DAKOLO - MEDICINE
    • KIDDOMINANT - MAMA
    • COBHAMS - EMPTY
    • JOHNNY DRILLE - ROMEO & JULIET

    16. NEW DISCOVERY PRODUCER
    • KILLERTUNES - SOFA - KISS DANIEL
    • DJMOSTEPHENS - PASS THE AGBARA - SKUKI
    • BENJAMZ - PINO PINO - PHYNO • DAPIANO - GAGA SHUFFLE - 2BABA
    • ADEY - JUICE - YCEE

    17. BEST DJ MALE
    • DJ SPINALL
    • DJ XCLUSIVE
    • DJ BIG N
    • DJ CONSEQUENCE
    • DJ OBI

    18. BEST DJ FEMALE
    • DJ NANA
    • DJ SWITCH
    • DJ CUPPY
    • DJ LAMBO
    • DJ TGARBS

    19. BEST ENTERTAINMENT TV STATION AWARD (TERRESTRIAL)
    • TVC
    • STV
    • GALAXY TV
    • WAZOBIA MAX
    • ONTV

    20. BEST ENTERTAINMENT TV STATION AWARD (CABLE)
    • HIPTV
    • TRACENAIJA
    • SOUNDCITY TV
    • MTVBASE WEST AFRICA
    • NIGEZIE TV

    21. BEST LIVE BAND
    • SHUGA BAND
    • ADRENALINE BAND
    • VEENTAGE BAND
    • EBONI BAND
    • SHARP BAND

    22. BEST RECORD LABEL
    • X3M MUSIC
    • MAVIN RECORDS
    • DMW
    • STARBOY
    • MMM G

    23. BEST BLOG
    • BELLANAIJA
    • Y’NAIJA
    • LINDA IKEJI
    • 360 NOBS
    • OLORISUPERGAL

    24. BEST ONLINE MUSIC PLATFORM
    • NOTJUSTOK
    • TOOXCLUSIVE
    • 360 NOBS
    • NAIJALOADED
    • JAGUDA

    25. BEST RADIO STATION
    • SOUNDCITY RADIO 98.5
    • RHYTHM FM 93.7
    • COOL FM 96.9
    • INSPIRATION FM 92.3
    • THE BEAT FM 99.9
    • KISS FM LAGOS 98.9
    • WAZOBIA FM 95.1

    26. BEST OAP
    • DO2DTUN - COOL FM
    • OSI SUAVE - THE BEAT FM
    • YAW - WAZOBIA FM
    • MOET ABEBE - SOUNDCITY RADIO
    • JAJ (JACOB AKINYEMI JOHNSON) - RHYTHM FM
    • BIG DADDY JUIX - KISS FM LAGOS
    • VALENTINE OHU - INSPIRATION FM

    27. ARTIST MANAGER
    • UBI FRANKLIN - TEKNO, SELEBOBO
    • ASA ASIKA - DAVIDO
    • TAIYE ALIU - YEMI ALADE
    • OSAGIE OSARENKHOE - TIMAYA
    • SUNDAY ARE - WIZKID

Voting Starts October 26, 2017 and ends November 17th, 2017 via www.thebeatzawards.com