<Good_things_happen/> Welcome to Conference

d

Copyright @ Select-themes

Follow us

Image Alt
<Nominees- 2016/>

Nominees & Winners 2016

BEST PRODUCER

  • DJ COUBLON – WASH
  • PHEELZ – ABULE SOWO WELL
  • MASTERKRAFT – FINALLY
  • SARZ – CODED TINZ
  • YOUNG JOHN – MAMA
  • SELEBOBO – NA GODE
  • COBHAMS ASUQUO – BOOSIT

WINNER:  MASTERKRAFT – FINALLY

NEW DISCOVERY PRODUCER

  • SESS THE PROBLEM KID – SOFTWORK
  • PLOOPS – EMERGENCY
  • KRIZBEATZ – PANA
  • XELA – SUPER WOMAN
  • KILLER TUNES – I CONOUR
  • PHILKEYZ – BAMILO
  • MOSA – FEMI
  • QASEBEATZ – OLOWO

WINNER:  SESS THE PROBLEM KID – SOFTWORK

BEST AFRO POP PRODUCER

  • SESS THE PROBLEM KID – CELEBRITY GIRLFRIEND
  • PLOOPS – EXCUSE MY FRENCH
  • DJ ALTIMS – OLUWA NI
  • REINHARD TEGA – KOLEWERK
  • E KELLY – OMO ALHAJI
  • PHILKEYS – KOFFI ANNAN
  • SELEBOBO – HOLA HOLA
  • TEE Y MIX – PARIBOTO
  • DEL B – PACKAGE

WINNER:  DJ ALTIMS – OLUWA NI

BEST AFRO BEAT PRODUCER 2015

  • DJ COUBLON – GOOD TIME
  • PLOOPS – EMERGENCY
  • PHILKEYZ – BAMILO
  • DON JAZZY – AFRICAN WAIST
  • DEL B – TURN UP
  • LEGENDURY BEATZ – YETUNDE
  • TMXO – NOBODY KNOW
  • OTEE BEATZ – THIS YEAR

WINNER:  DJ COUBLON – GOOD TIME

BEST AFRO R&B PRODUCER

  • MYSTRO – TYPE OF WOMAN
  • SESS THE PROBLEM KID – TIME DIFFERENCE
  • REINHARD TEGA – YORUBA DEMON
  • OTEE BEATZ – TAKE ME AWAY
  • OKEY SOKAY – ONYEUWAOMA
  • XELA – SUPER WOMAN
  • MASTERKRAFT – MADE FOR YOU
  • MOSA – LET ME LOVE YOU
  • D’TUNES – ONE MORE TIME

WINNER:  MYSTRO – TYPE OF WOMAN

BEST AFRO HIP-HOP PRODUCER

  • SESS THE PROBLEM KID – BAD BADDO BADDEST
  • SHIZZI – WHO YOU EPP
  • XBLAZE (ADE LAOYE) – WEREY O REMIX
  • THA SUSPECT – ACTOR AND BOSS
  • BEATS BY KARMA – SU MI
  • PHEELZ – CAUSE TROUBLE
  • COBHAMS ASUQUO – MEJI
  • DEL B – EZEGE
  • SARZ – ALASAMALEKUN

WINNER:  SESS THE PROBLEM KID – BAD BADDO BADDEST

BEST AFRO HIGHLIFE PRODUCER

  • YOUNG D – MONEY
  • DJ COUBLON – FERRARI
  • SELEBOBO – WHERE
  • DON JAZZY – ADURA
  • PIZZLE – MAKE AM
  • KEZY KLEF – NKU
  • YOUNG JOHN – SEMILORE
  • MASTERKRAFT – JOMBO

WINNER:  MASTERKRAFT – JOMBO

BEST AFRO ROCK PRODUCER

  • JOHNNY DRILLE – WAIT FOR ME
  • ROTIMI KEYS – DELEIVERER
  • PHAT E – YES! YOU ARE THE LORD
  • COBHAMS ASUQUO – SURVIVE
  • QASEBEATZ – ALL OR NOTHING

WINNER:  ROTIMI KEYS – DELEIVERER

BEST AFRO SOUL PRODUCER

  • JOHNNY DRILLE – MY BEAUTIFUL LOVE
  • MYSTRO – AWELE
  • VICTORIOUZ ICON – I REMEMBER
  • COBHAMS ASUQUO – ADUKE
  • TEE Y MIX – SUPER HUMAN, SUPER WOMAN
  • SIZZLE PRO – FUNMI LOWO MI
  • MOSA – FEMI
  • OSCAR HEMAN ACKAH – LOVE DON’T CARE

WINNER:   COBHAMS ASUQUO – ADUKE

BEST AFRO DANCEHALL PRODUCER

  • PASSWORD – MONALISA
  • JEZ BLENDA – I LIKE THE WAY
  • SARZ – CODED TINZ
  • GOSPEL ON D BEAT – NO KISSING
  • SPELLZ – KEY TO THE CITY REMIX
  • PBANKS – WAIT
  • MICONBEATZ – SUMMER DANCE
  • LEGENDURY BEATZ – SOME MORE

WINNER:   GOSPEL ON D BEAT – NO KISSING

BEST AFRO JAZZ PRODUCER

  • FEMI LEYE – AYO
  • WOLE ONI – IGWE
  • YEMI SAX – MY WOMAN, MY EVERYTHING
  • MIKE AREMU – VOW

WINNER:    FEMI LEYE – AYO

BEST AFRO GOSPEL PRODUCER

  • ROTIMI KEYS – NANI GI (MAIRO)
  • SMJ(SAMMY GIVESON) – NA YOU BE GOD (TIM GODFERY)
  • WILSON JOEL – ONLY YOU REMIX (NIKKI LAOYE)
  • MAYO – WAY MAKER (SINACH)
  • NATHANIEL BASSEY – THIS GOD IS TOO GOOD
  • FLOROCKA – COVEANT KEEPER (FLOROCKA)
  • PHAT E – YES! YOU ARE THE LORD
  • FRANK EDWARDS – AGAM ENYE GI EKELE

WINNER:    ROTIMI KEYS – NANI GI (MAIRO)

BEST NEW DISCOVERY DJ

  • LEGIT DJ BUSFAS
  • DJ EXPREZIONI
  • DJ CLASSIC
  • DJ MORDU
  • DJ GAVPOP
  • DJ CHARLIESHEE

WINNER:    DJ CLASSIC

BEST DJ MALE

  • DJ NEPTUNE
  • DJ XCLUSIVE
  • DJ BIG N
  • DJ SPINNALL
  • DJ OBI
  • DJ JIMMY JATT
  • DJ DEBBY
  • DJ SHABSY
  • DJ KENTALKY

WINNER:    DJ SPINNALL

BEST DJ FEMALE

  • DJ NANA
  • DJ MYSTELLE
  • DJ CUPPY
  • DJ LAMBO
  • DJ SWITCH

WINNER:    DJ CUPPY

BEST MIXING & MASTERING ENGINEER

  • FOSTER ZEENO – NEW ERA ALBUM (KISS DANIEL)
  • OLAITAN DADA – PRAY FOR ME (DAREY)
  • THA SUSPECT – AYAKATA (Ill BLISS & PHYNO)
  • SIMI – GOLD ALBUM (ADEKUNLE GOLD)
  • VTEK – KIDOGO (DIAMOND ft PSQUARE)
  • SUKASOUNDS – ELEKO
  • INDOMIX – EMERGENCY

WINNER:    OLAITAN DADA – PRAY FOR ME (DAREY)

BEST RADIO STATION

  • SOUNDCITY RADIO 98.5FM
  • COOL FM 96.9FM
  • URBAN RADIO 96.5FM
  • CLASSIC FM 97.3FM
  • TOP RADIO 90.9FM
  • RHYTHM FM 93.7FM
  • WAZOBIA FM 95.1FM
  • THE BEAT FM 99.9FM

WINNER:    THE BEAT FM 99.9FM

BEST ENTERTAINMENT STATION AWARD (TERRESTRIAL)

  • STV
  • TVC
  • GALAXY
  • CHANNEL TV
  • NTA
  • AIT
  • WAZOBIA TV
  • ONTV

WINNER:    STV

BEST ENTERTAINMENT STATION AWARD (CABLE)

  • HIPTV
  • SOUNDCITY TV
  • PULSE TV
  • RAVE TV
  • NEXUS TV
  • NIGEZIE TV
  • AFRO POP
  • TRACE NAIJA TV
  • EBONYLIFE TV

WINNER:    HIPTV

BEST ARTIST MANAGER

  • LOUIZA WILLIAMS – KISS DANIEL
  • ALEX OKEKE – OLAMIDE’S MANAGER & YBNL ARTISTES
  • SOSO SOBERENKO – KCEE, HARRYSONG & FIVESTAR MUSIC ARTISTES
  • UBI FRANKLIN – TEKNO, SELEBOBO
  • SUNDAY ARE – WIZKID
  • KAMAL ADEBOYE – DAVIDO

WINNER:    SUNDAY ARE – WIZKID

BEST MUSIC VIDEO DIRECTOR

  • UNLIMITED LA – EMERGENCY (DBANJ)
  • AJEFILM WORKS – JUMBO (KISS DANIEL)
  • ADASA COOKEY – ABULE SOWO (OLAMIDE)
  • FRIZZLE N BIZZLE FILMS- ONYEUWAOMA (NIKKY LAOYE & BANKY W)
  • CLARENCE PETERS – CELEBRITY GIRL FRIEND (REEKADO BANKS & FALZ)
  • SESAN -WHO YOU EPP

WINNER:    AJEFILM WORKS – JUMBO (KISS DANIEL)

BEST LIVE BAND

  • SHARP BAND
  • EBONI BAND
  • SHUGA BAND
  • VEENTAGE BAND
  • ADRENALINE BAND
  • FAITH BAND

WINNER:    SHUGA BAND

BEST OAP

  • ELVINA IBRU
  • FOLA FOLAYAN
  • DO2TUN
  • TOOLZ
  • YAW
  • VJ ADAMS
  • MOET ABEBE
  • TOSYN BUCKNOR
  • TOKE MAKINWA
  • OREKA GOODIES

WINNER:    ELVINA IBRU

BEST RECORD COMPANY (MARKETER)

  • AHBU VENTURES
  • OBAINO MUSIC
  • TJOE PRODUCTIONS
  • UBA PACIFIC MUSIC
  • PERSON ENTERTAINMENT

WINNER:    UBA PACIFIC MUSIC

BEST RECORD LABEL

  • CHOCOLATE CITY
  • MAVIN RECORDS
  • WORLD ENTERTAINMENT
  • X3MUSIC
  • FIVESTAR MUSIC
  • STAR BOY
  • YBNL

WINNER:    STAR BOY

BEST BLOG

  • LINDA IKEJI
  • OLORISUPER GAL
  • LAZYWRITA
  • BELLANAIJA
  • YNAIJA
  • THE BBBUZZ

WINNER:    BELLANAIJA

BEST ONLINE MUSIC PLATFORM

  • TOOXCLUSIVE
  • 360NOBS
  • NOTJUSTOK
  • JAGUDA
  • NAIJALOADED
  • MUSIC PLUS
  • CLOUD 9

WINNER:    TOOXCLUSIVE

BEST SONG WRITER

  • KISS DANIEL – MAMA
  • MYSTRO – TYPE OF WOMAN
  • NIKKI LAOYE – ONLY YOU REMIX
  • FLOROCKA – THE IMPRESSION
  • Ill BLISS – AYAKATA
  • HARRYSONG -LOVE TOWN
  • COBHAMS ASUQUO -ADUKE

WINNER:    KISS DANIEL – MAMA

BEST CHOREOGRAPHER

  • KAFFY
  • ALIEN NATION DANCE CREW
  • LOVETTE
  • GGB DANCE CREW
  • NONSO ASOBE (DON FLEX)

WINNER:    LOVETTE

The Sixth Edition | November 28th 2021.